

Op 15 februari staat de musical Eiffel in onze Grote Zaal. Eén van de acteurs in deze voorstelling is Bart Winsingh uit Peize. Wij spraken Bart over Eiffel, over zijn werk als acteur én natuurlijk over zijn Drentse roots.
Hoi Bart, fijn dat we je mogen spreken! Hoe is het met je?
Het gaat heel goed met mij! Rondom de feestdagen hebben we drie weken vakantie gehad, dus ik ben lekker uitgerust. Nu gaan we verder met onze tour van Eiffel de Musical. We moeten er weer even inkomen, maar gelukkig verliepen de eerste voorstellingen na de vakantie goed.
Je staat sinds november op de planken met Eiffel de musical. Kan je daar iets meer over vertellen?
Eiffel de musical vertelt het verhaal rondom de Eiffeltoren: hoe is die toren er gekomen? Wat ging eraan vooraf? In het bijzonder gaat het over Claire Eiffel, de dochter van de aannemer die aan de slag ging met de Eiffeltoren. Zij ziet haar vader in dit project duiken en vraagt zich af of ze haar vader hierdoor uit het oog verliest. En of haar vader nog wel oog heeft voor zijn directe omgeving.
In de voorstelling heb ik meerdere rollen. M’n grootste rol is die van Émile Nouguier, een van de ontwerpers van de Eiffeltoren. Toch is een andere rol m’n favoriet: de rol van bouwer Pièrre. Tijdens de repetities heb ik Pièrre een keer heel zuur neergezet. Dat werkte, dus ik ben dat blijven doen. Achter de schermen staat hij nu bekend als ‘Zure Pièrre’.
Dit is ook nog eens jouw eerste professionele musicalrol. Hoe is dat?
Dat ik nu met Eiffel mijn eerste proffesionele rol te pakken heb, dat heeft wel een speciaal plekje in mijn hart. Stel, ik zou het verhaal of m’n collega’s niets aan vinden – gelukkig vind ik dat wel! – dan nog vind ik het bijzonder dat ik dit vak mág uitoefenen; dat ik publiek mág vermaken. Dat de mensen die deze voorstelling ontwikkeld hebben, met mij willen werken, dat vind ik heel waardevol.
Omdat Eiffel een nieuwe Nederlandse musical is, word ik hiermee gelijk in het diepe gegooid. Tijdens de repetities stonden de rollen nog niet volledig vast. Samen met Fons van Rongen, onze regisseur en producent, hebben we de personages verder onderzocht. In eerste instantie liet Fons ons zelf veel onderzoeken en uitproberen. Vervolgens heeft hij aangegeven wat wel en niet werkte en wat we nog meer zouden kunnen doen om de rollen vorm te geven.
‘Tijdens mijn opleiding heb ik geleerd zonder accent te praten, maar thuis praat ik nog gewoon plat.’
Hoe kom je eigenlijk vanuit Peize in een professionele musical terecht?
Haha, daar moet ik zelf ook even goed over nadenken.
Vroeger wilde ik van alles worden: bakker, astronaut, dierenarts… Dat was op de middelbare school nog steeds zo. Toen we in de derde klas op snuffelstage moesten, ging ik naar zorgcentrum De Hoprank in Peize. Bij een oudere vrouw op de kamer zag ik een foto hangen van een meisje dat ik kende, dus ik vroeg de vrouw of zij de oma was van dat meisje. De vrouw antwoordde: ‘Ja, en ik ben ook de moeder van Tony Neef.’
Eenmaal thuis die dag, kon ik het antwoord van die vrouw niet loslaten. Ik had geen idee van Tony Neef. Ik ging hem opzoeken en kwam erachter dat hij een musicalster is. Dat zette mij aan het denken. Als acteur kan je alles ‘zijn’: de ene dag ‘ben’ je bakker, de andere dag astronaut. Gerda, de zus van Tony, heeft me aangemoedigd dat pad te volgen. Zo is het balletje gaan rollen en heb ik eerst MBO Musicalperformer gestudeerd in Groningen, vervolgens HBO Muziektheater in Rotterdam.
Je woont nu in Rotterdam, je werkt door het hele land. Hoe is het om straks weer even in Drenthe te zijn met Eiffel de Musical?
De voorstelling is natuurlijk altijd hetzelfde, waar je ook bent. Maar de mensen die zijn anders, zowel het publiek als de medewerkers van theaters. Mensen in het noorden zijn zó vriendelijk en gastvrij. Het voelt echt als thuiskomen.
Ik vind het leuk om aan mensen om me heen te laten merken waar ik vandaan kom. Als we straks in De Nieuwe Kolk staan, kan ik collega’s precies vertellen waar welke winkel is in Assen. Ook al heb ik m’n accent op school afgeleerd; in het noorden spreek ik mensen nog steeds aan mét accent. En thuis met vrienden en familie, praat ik gewoon plat.·
Eiffel de musical, met Bart in de rollen van onder anderen Émile en Pièrre, is 15 februari te zien in De Nieuwe Kolk. Tickets zijn hier te koop.
Deze voorstelling is ook toegankelijk voor mensen met een zichtbeperking. Meer informatie daarover is te vinden op de ticketpagina van Eiffel, en op de website van Stichting Komt het Zien!